Weekend sportiv

weekend sportiv Succes al Naţionalei de hanbal masculin, CSM Volei Alba Blaj obţine o nouă victorie în Liga Campionilor, iar la Melbourne începe primul turneu de Mare Şelm cu Simona Halep favorită numărul 1.

Echipa naţională de handbal masculin a României a învins formaţia Italiei cu scorul de 34-24, joi, la Bolzano, în primul său joc din Grupa a 3-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2019. Tricolorii s-au aflat în avantaj, pe tabela de marcaj, pe aproape întreaga durată a partidei. Au intrat la pauză cu un avans de cinci goluri, scor 18-13. Italia a evoluat mai bine după pauză şi s-a apropiat, la un moment dat, la două goluri. Echipa antrenată de Xavier Pascual s-a detaşat însă din nou şi a încheiat jocul la 10 goluri distanţă de italieni. Pentru România, cele mai multe goluri, 12, au fost marcate de Alex Şimicu. În cealaltă partidă a grupei, Ucraina a dispus cu 30-22 de selecţionata Insulelor Feroe. Vineri, alte două jocuri: România cu Feroe şi Italia cu Ucraina. Sâmbătă, în jocul care se anunţă hotărâtor pentru câştigarea grupei, România se va confrunta cu Ucraina. Pentru faza play-off a Campionatului Mondial, care se dispută în luna iunie, se califică doar câştigătoarele celor 6 grupe preliminare.

CSM Volei Alba Blaj a învins, joi, în deplasare formaţia poloneză Developres SkyRes Rzeszow cu scorul de 3-0. Partida a contat pentru etapa a doua din Grupa A a Ligii Campionilor la volei feminin. Campioana României s-a impus după o oră şi 20 de minute, la capătul unui joc pe care l-a dominat clar. Formaţia română conduce în clasamentul grupei, cu maximum de puncte, şase. Echipa din Blaj va disputa următorul meci pe 24 ianuarie, în deplasare, cu campioana Franţei, ASPTT Mulhouse.

Prima clasată din fiecare din cele patru grupe, plus două echipe cu cea mai bună linie de clasament se vor califica în faza următoare a competiţiei.

La Melbourne a început Openul Australiei la tenis, primul turneu de Mare Şlem al anului. În weekend au loc calificările, iar de luni se intră pe tablourile principale. Românca Simona Halep este favorita numărul unu a competiţiei feminine de simplu. Ea va juca în primul tur cu australianca Destanee Aiava, sportivă în vârstă de 17 ani, ocupanta locului 193 în ierarhia WTA.

Publicat: 2018-01-12 12:35:00